C o l i b r i

Jak zaprojektować idealną szafę do pokoju?

Mimo iż zastosowanie szaf jest znane praktycznie każdej osobie, tak wciąż pojawiają się problemy przy wyborze najodpowiedniejszej z nich. Nic w tym dziwnego, gdyż rodzajów tych mebli jest bardzo dużo, a każdy z nich nie tylko różni się kształtem czy kolorem, ale również wielkością. Szafy mają spore znaczenie przy tworzeniu przestronnych i funkcjonalnych wnętrz, szczególnie kiedy do dyspozycji pozostają niewielkie przestrzenie. Często zupełnie inne meble wybiera się do sypialni, odrębne do salonu, a jeszcze inne do korytarza. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup idealnej szafy?

Jaki rodzaj szaf wybrać do konkretnych pokojów?

Poszukiwania odpowiedniej szafy warto rozpocząć od zapoznania się z poszczególnymi rodzajami tych mebli. Do najpopularniejszych należą te klasyczne z drzwiami otwieranymi przez uchylanie oraz te, które posiadają drzwi przesuwne. Zazwyczaj oba rodzaje tych mebli można dopasować do konkretnych potrzeb właścicieli, a tym samym dobrać odpowiednią wysokość, szerokość oraz głębokość produktu. Jest wiele modeli szaf, które posiadają więcej przestrzeni na ubrania wiszące oraz tych, które przede wszystkim mają szuflady i półki.

Szafy tradycyjne sprawdzą się idealnie w pokojach o dużych przestrzeniach, takich jak salon, choć również w bardzo wąskich korytarzach, gdzie nie zmieściłaby się szersza szafa. Jak zaplanować umiejscowienie takiej szafy w korytarzu? Najlepiej na jego samym końcu przy ścianie, aby drzwi nie utrudniały poruszania się. Klasyczna szafa o ponadczasowym wyglądzie i zastosowaniu daje dostęp do całej zawartości mebla bez konieczności blokowania jednej z jej części drzwiami przesuwnymi.

Szafy wnękowe z drzwiami przesuwnymi są za to świetnym wyborem do mniejszych, niewymiarowych pomieszczeń – zazwyczaj tworzy się je pod indywidualne zamówienie. Można je umieścić we wnękach i tym samym zaaranżować niewykorzystane przestrzenie w domu, co pozwoli zrezygnować z zastawiania pomieszczenia większą ilością mebli. Dzięki możliwości przesuwania drzwi nie jest wymagana dodatkowa przestrzeń przed szafą, zatem idealnie sprawdzi się w sypialni, w której niezbędne jest dostawienie łóżka do szafy. Jak zaprojektować szafę z drzwiami przesuwnymi? Osoby, którym nie podobają się gotowe produkty w sklepach meblowych, mogą stworzyć szafę według własnych potrzeb. W tym celu wystarczy skontaktować się z wybranym projektantem mebli, który podpowie, jak zaprojektować szafę w przedpokoju, sypialni czy salonie, by była ona zgodna z zapotrzebowaniem domowników.

łóżko i szafa

Jakie informacje przekazać projektantowi szaf?

Aby projektant dokładnie wiedział, jak zaplanować szafę do zabudowy lub wolnostojącą, potrzebuje od swojego klienta kilku wskazówek. Przede wszystkim najistotniejsze jest właściwe dokonanie pomiarów. W niektórych przypadkach to projektant przyjeżdża do domu klienta, aby dokładnie wszystko pomierzyć, jednak czasami to klient musi zadbać o to, by wymiary każdej wnęki zostały zebrane prawidłowo. Kolejną sprawą jest zdecydowanie się na właściwy rodzaj szaf i systemów drzwiowych. Klient może wybrać nie tylko meble wnękowe z drzwiami przesuwnymi, ale również z łamanymi, ażurowymi lub nawet uchylanymi tak jak w przypadku tradycyjnych szaf. Poza tym, w zależności od potrzeb domowników, można postawić na nieco mniejsze meble do przechowywania swoich rzeczy – projektuje się między innymi szafki RTV, szafki nocne, komody, a także szafki na buty.

Po wyborze rozmiaru (wysokości, szerokości, głębokości) szafy oraz jej typu, przychodzi czas na wybór odpowiedniego designu. Zazwyczaj jest on zależny od stylu, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. Meble dopasowuje się do reszty wyposażenia znajdującego się w pokoju, a także do koloru podłogi, ścian oraz sufitu. Wiele osób dobiera szafy wnękowe pod kolor ścian, aby na pierwszy rzut oka pozostały niewidoczne. Inny design będzie w przypadku nowoczesnych rozwiązań, a inny mając na uwadze styl klasyczny. Warto równie poinformować projektanta o ewentualnych dodatkach – w tym, chociażby lustrze na drzwiach czy lampkach LED.

Konsultując się z projektantem mebli, powinno się wspomnieć, z jakiego materiału ma zostać stworzona szafa. Niektórzy tworzą je z drewna (na przykład do pomieszczeń w stylu rustykalnym) lub płyt wiórowych. Jeżeli cały wygląd zewnętrzny mebla jest już gotowy, można skupić się na wnętrzu, jakie może posiadać, na przykład szafa przesuwna. Jak zaprojektować szafę od środka, by spełniała ona zapotrzebowanie każdego domownika?

projektowanie wnętrza szafy

Jak zaprojektować wnętrze funkcjonalnej szafy?

Każda osoba, która nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak zaprojektować wnętrze szafy wnękowej lub dowolnej innej, może mieć problem z żywotnością mebla, a także komfortem użytkowania. Przed przystąpieniem do planowania miejsca w szafie, warto zwrócić uwagę na niektóre parametry, w tym między innymi głębokość szafy oraz szerokość półek. Zaleca się, aby stworzona szafa miała przynajmniej 55 centymetrów głębokości. Tym samym uniknie się problemu z pogniecionymi ubraniami. Półki natomiast nie powinny być szersze niż 1 metr, aby nie złamały się pod wpływem ciężaru ani nie odkształciły się.

Wiedząc już, na co należy uważać, można się skupić na funkcjonalności wnętrza szafy. Jak zaprojektować szafę, np. do sypialni? Przede wszystkim warto podzielić ją na segmenty, w których znajdzie się przestrzeń na półki, szuflady oraz kosze, w których będzie można wygodnie składować przedmioty. Szuflady można umieścić na samym dole – będzie to miejsce, między innymi na bieliznę. Mniejsze półki warto zaplanować nad szufladami, tworząc idealną przestrzeń do przechowywania złożonych koszulek. W funkcjonalnej szafie nie powinno zabraknąć również przestrzeni na płaszcze, kurtki, koszule i sukienki. Warto zatem umieścić drążek, na którym będą wisiały okrycia wierzchnie. Jeżeli domownicy mają sporo eleganckich ubrań, wówczas na ten segment powinno przeznaczyć się większą część szafy, natomiast jeśli mowa o kimś, kto nie ma dużo odzieży wymagających prasowania, to bardziej przyda się większa ilość półek, na których zmieści się więcej rzeczy. Poszczególne segmenty oraz ich wielkość zaleca się dobierać do własnych potrzeb. Te rady warto zapamiętać, nie tylko zastanawiając się, jak zaprojektować szafę do zabudowy, ale również planując stworzyć meble wolnostojące do dowolnych pomieszczeń.

Obecnie każda osoba, która chce zaprojektować meble do swojego wnętrza, nie musi przesadnie zagłębiać się w charakterystykę szaf czy metody ich wykonywania. Projektanci z reguły krok po kroku przeprowadzą swojego klienta przez proces planowania i tworzenia pięknie wyglądających mebli, które sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, jak i na korytarzu. Niemniej jednak chcąc zaoszczędzić czas, a przy być świadomym swoich wyborów, warto zapoznać się z przykładowymi pracami ekspertów i przeanalizować je. Tym samym pozna się wady i zalety każdego produktu oraz dopasuje idealny mebel do swoich oczekiwań.

Facebook Twitter Google Plus Pinterest

Leave A Reply