C o l i b r i

Jak zaprojektować wnękowe szafy przesuwne?

Szafy są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu, mieszkania, a także innych budynków. Ważne, by zaprojektować je w taki sposób, by osoby korzystające z nich mogły w pełni cieszyć się funkcjonalnością mebli. Jak się okazuje, przygotowanie właściwego projektu oraz jego późniejsza realizacja nie muszą być skomplikowane, choć stopień trudności zależy przede wszystkim od podejścia eksperta. Najwięcej problemów mogą sprawiać szafy wnękowe, gdyż to właśnie przy ich projektowaniu należy uwzględnić najwięcej szczegółów, głównie przez cechy charakterystyczne tego mebla.

Charakterystyka szaf wnękowych z drzwiami przesuwnymi

Osoby zlecające projektowanie szaf na wymiar, bardzo częstą chcą, by były one odpowiednio dopasowane do wnętrza, a do tego zostały wyposażone w drzwi przesuwne. Nie bez powodu jest to korzystne rozwiązanie, gdyż wówczas taki mebel staje się niezwykle funkcjonalny, a przy tym prezentuje się wyjątkowo dobrze. Szafy wnękowe z drzwiami przesuwnymi zazwyczaj umieszcza się w mniejszych, trudnych do zaaranżowania pomieszczeniach. Dlaczego? Taką szafę często projektuje się pod wymiar wnęki między ścianami, gdzie żaden z mebli nie miałby funkcjonalnego zastosowania. Tym samym pomieszczenie staje się przestronne, a dodatkowo możliwość przesuwania drzwi zamiast ich otwierania, daje możliwość domownikom umieszczenia szafy blisko łóżka, drzwi lub innych elementów wyposażenia. Jak zaprojektować szafę przesuwną, która spodoba się zleceniodawcy? Trzeba przede wszystkim uwzględnić to, co szczególnie zachwyca w szafach wnękowych – eleganckie dodatki (w tym, chociażby lustra), a także pojemność i zróżnicowanie (wyposażenie szaf w szuflady oraz różnej wielkości półki).

czerwona sypialnia z szafą przesuwną

Podstawowe błędy popełniane przy projektowaniu szaf wnękowych

Wielu, szczególnie początkujących projektantów mebli, nie do końca wie, jak zaprojektować szafę wnękową, a tym bardziej, jak zaplanować wnętrze szafy. Popełniają przez to podstawowe błędy, które na szczęście w łatwy sposób można wyeliminować. Pierwszym z nich jest przede wszystkim niewłaściwe dokonanie pomiarów – zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. W przypadku szaf wnękowych istotny jest każdy centymetr, gdyż domownikom z reguły zależy na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni niewymiarowych pomieszczeń. Tym samym każdy skos, a także szerokość bądź głębokość wnęki powinna być zmierzona precyzyjnie. Należy mieć na uwadze, że aby ubrania nie gniotły się, warto zachować minimalną głębokość szafy – przyjmuje się, że wynosi ona 55 centymetrów. Poza wymiarami istotny jest sam wygląd mebla. Osoby, które nie wiedzą jak zaprojektować szafę na wymiar lub nie mają poczucia estetyki, mogą mieć spore problemy w usatysfakcjonowaniu swoich klientów. Chcąc doradzić osobie zlecającej wykonanie projektu, warto wcześniej zapoznać się ze stylem, jaki utrzymany jest w pomieszczeniu. Szafy przesuwne z lustrem w wielu przypadkach montuje się w nowoczesnych wnętrzach lub małych sypialniach, by za pomocą lustra optycznie powiększyć pomieszczenie. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy klient zażyczy sobie taką szafę do pokoju w stylu klasycznym lub starodawnym. Wówczas kluczowy jest dobór odpowiedniego koloru, wzoru i materiału. Nowoczesne szafy mogą mieć szklane i lakierowane fronty, natomiast rustykalne lub tradycyjne powinny zostać wykonane z drewna albo być oklejone tapetą. Przed przystąpieniem do projektowania, warto zapoznać się z cechami charakterystycznymi konkretnych stylów i dopasować do nich tworzony mebel. Nie należy zapominać o właściwej organizacji miejsca w szafie, czyli dopasowaniu konkretnych półek i szuflad do rzeczy, które będą w nich przechowywane. Powinno się jednak mieć na uwadze, że zbyt szeroka półka będzie bardziej podatna na odkształcenia. Aby sprawdzić, czy przygotowany projekt wpasuje się do konkretnych pomieszczeń, warto skorzystać z oprogramowań, które umożliwiają wizualizację, a tym samym sprawdzenie, jak wygląda gotowa szafa wnękowa. Jak zaprojektować meble przy użyciu takich programów i który z nich wybrać?

projektowanie szafy przesuwnej

Oprogramowanie ułatwiające projektowanie szaf przesuwnych

Dedykowane oprogramowania dla projektantów mebli nie zostały stworzone wyłącznie dla osób, które dopiero uczą się, jak zaprojektować wnętrze szafy czy jej obudowę, ale również dla ekspertów, którzy dziennie tworzą nawet kilkadziesiąt produktów. Zarówno darmowych, jak i płatnych programów jest kilka. Każdy z nich wyposażony jest w inne moduły, które usprawniają pracę projektantów, jednak jaki program do projektowania mebli będzie najodpowiedniejszy dla osób specjalizujących się w tworzeniu szaf przesuwnych? Świetnym wyborem jest Colibri – oprogramowanie, które jest intuicyjnie proste w obsłudze, krok po kroku przeprowadzi użytkownika przez cały proces projektowania. Program umożliwia dopasowanie szablonów do profilu działalności zakładu, a także stworzenie sieci sprzedaży nawet z kilkudziesięcioma kontrahentami. Colibri ma wiele podstawowych funkcji, lecz można również dokupić rozszerzone licencje, które dodatkowo będą wspierać projektowanie, produkcję oraz eksport. Oprogramowanie jest odpowiedzią na to, jak zaprojektować szafę wnękową w sposób profesjonalny. Program Colibri można samodzielnie przetestować, dzięki darmowemu okresowi próbnemu.

Stosując się do podstawowych rad i wskazówek, można stworzyć szafy łączące funkcjonalność z walorami estetycznymi, które uszczęśliwią klientów. Z tak przydatną wiedzą powinny zaznajomić się nie tylko osoby zajmujące się projektowaniem i produkcją szaf wnękowych z drzwiami przesuwnymi, ale również projektanci innych mebli. Każde przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem szaf na wymiar, powinno zdawać sobie sprawę z tego, że dobre doradztwo zatrudnionych w firmie ekspertów jest kluczowe do utrzymania pozytywnych relacji z klientem.

Facebook Twitter Google Plus Pinterest

Leave A Reply